e
sv

Güney Azerbaycan’da Nevruz buruk geçti: teröristler, Türk simgelerine katlanamadı

257 Okunma — 23 Mart 2024 18:00
Güney Azerbaycan'da Nevruz Bayramı münasebetiyle 24 Oğuz boyunun simgesini ve Göktürk alfabesini üzerinde barındıran yumurta figürü, terör destekçilerinin baskısı nedeniyle kaldırıldı.
avatar

turk-admin

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türk dünyasında coşkuyla karşılanan baharın müjdecisi 21 Mart Nevruz Bayramı, İran baskısı yüzünden Güney Azerbaycan’da özgürce kutlanamadı. Tebriz Belediyesi tarafından Nevruz Bayramı münasebetiyle meydana konulan yumurta figürü, bir diktanın daha kurbanı oldu.

OĞUZ BOYLARININ SİMGELERİ VE GÖKTÜRK ALFABESİNE KATLANAMADILAR

Üzerinde 24 Oğuz boyunun tamgasını ve Göktürk alfabesinden harfleri barındıran yumurta figürü, terör destekçilerinin baskıları nedeniyle kaldırıldı. Terör örgütü mensuplarıyla bağlantı kurarak faaliyet gösteren “Urmiya-24” medyasının başkanı Rasul Galleban, yumurtanın tasarımcısı Fatıma Dadaşzade’yi şikayette bulundu.

Güney Azerbaycan’da, İran hükûmeti tarafından bölgedeki Türk varlığının silinmesi amacıyla bölücü teröristler Urmu’ya naklediliyor. Kentte Azerbaycan Türkçesiyle yazılan tabelaları ortadan kaldıran teröristler, daha önce de “Urmu Kürdistan’dır” sloganı atmıştı.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI